Monday, May 10, 2010

Memories and Stories of Polish-Salem Neighborhood

Welcome to all who have memories of growing up and living in the Polish-Salem neighborhood . We have formed a group of people who are interested in telling the story and history we all share and would like to compile these stories and reminiscences of life involving the stores, the schools, the churches, Derby St., Derby Wharf, the House of Seven Gables, Smiths Pool, Salem Willows, Salem Common , St.Josephs Hall , Falcons Hall and all the many different organization that make up this area. Whatever comes to mind to recreate and relive the many different experiences you had being part of this large area . The traditions and the friendships that existed then and still exist.
We are reaching out to all those who have moved away and those who still live in the neighborhood. Please join us and share your stories.
We are working with the Salem Maritime National Park Service and are volunteering our time to create this project. A great deal of help and work has already been extended by the NPS and an ongoing relationship has been created.
Please come join us !

2 comments:

 1. It's great to see this site being launched - I'll look forward to seeing what people post here!

  ReplyDelete
 2. Piszę po polsku, gdyż słabo znam język angielski ale od czego jest tłumacz Google. Jestem prawnuczką i wnuczką pokolenia, które tułało się po świecie za chlebem, by ostatecznie wrócić do ziemi, bez której nie potrafiło żyć. Mieszkam w południowo-wschodniej Polsce, dawnej Galicji.
  Moi pradziadkowie jak i ich rodzeństwo spędzili w USA wiele lat. Część z nich pozostało w nowej ojczyźnie, inni powrócili do kraju. Swoich dziadków prawie nie znałam lub znałam tylko z opowieści. Los rzucał ich od Syberii w Rosji, przez Francję po Amerykę. Brakowało mi wiedzy na ich temat: jak żyli, co z nimi się działo.
  Od pewnego czasu spisuję kronikę rodzinną korzystając z wiedzy najstarszych członków rodziny, w tym moich rodziców, jak też literatury.
  W Salem urodziła się moja babcia, Maria Kusiak w 1903 roku. Szukałam zatem informacji o waszym mieście. Pradziadkowie przynajmniej przez jakiś czas mieszkali na Derby Street 173. Dopiero niedawno natknęłam się na opracowany raport o Polonii w Salem. Wiem, ze jego opracowanie wymagało sporo wysiłku i zaangażowania ale zrobiliście dużo dobrego. To jest to, czego szukałam. I za to dziękuję. Agnieszka

  ReplyDelete